Můj solární systém pro ohřev teplé vody

Na vlastní rodinný dům jsem si instaloval solární systém pro ohřev teplé vody. Po téměř roce fungování, mohu shrnout základní poznatky bydlení se solárním systémem.

solární kolektory Thermosolar

Solární kolektory na rovné střeše

6 let jsem pracoval napozici product manager pro soálrní kolektory a tepelná čerpadla, proto jsem si svůj solární systém vybudoval se 3 plochými kolektory od slovenského výrobce Thermosolar. Tyto kolektory považuji za nejkvalitnější v záplavě výrobců a dovozců na českém trhu. Vakuové jsem zavrhl pro jejich cenu i některé vlastnosti, které mi nejsou sympatické. Solární zásobník je 300 litrový a je dohřívaný plynovým kotlem.

 

Solární zásobník 300l

Solární zásobník 300l

První měsíce po instalaci jsem chodil kontrolovat regulaci a stav teploty v zásobníku téměř denně. Teď kontroluji systém jen příležitostně spíš ze zvědavosti jaká je na kolektorech teplota.

Kvůli zateplování střechy jsem musel solární systém na týden demontovat. To byla jediná odstávka, která mě potkala.

Teplou vodu používá v naší domáctnosti 6 osob. V letošním roce v období od května až po letošní září se počitadlo spotřeby plynu téměř nepohlo. Oproti předchozím rokům se naše účty za plyn snížily o 4,5tis. Obdobné systémy jsem dodával v ceně okolo 80tisKč včetně dopojení ke stávajícímu systému.

Solární čerpadlová jednotka s regulací

Solární čerpadlová jednotka s regulací

Instaloval jsem řadu solárních systémů, včetně velkých pro bytové domy, ale ten „můj“ mě těší nejvíc. Dělal jsem si ho sám bez pomoci a hlavně „nese“ peníze bez práce a dohledu. Pokud potřebujete pomoci vystavět váš solární systém, jsem vám se svým týmem k dispozici včetně pomoci při podání žádosti Nová zelená úsporám.