Kondenzační kotle

Kondenzační kotle

Na kondenzačních kotlech není nic tajemného, i když udávaná účinnost 109% se může zdát neuvěřitelná. To tajemné je přitom jen jednoduché využití teploty spalin, které jinak odejdou komínem do ovzduší. V kondenzačním kotli projdou horké spaliny přes chladnější část výměníku a vrátí tak převážnou část zpět do Vašeho otopného systému. To jsou ta procenta navíc v reklamních textech. Pro Vás to znamená, že za rok zaplatíte méně za plyn, a to o 25% oproti klasickým plynovým kotlům.

Pokud máte kotel na dřevo či uhlí a nechce se vám trávit čas nošením puten a polen, pokud vytápíte svůj dům starým plynovým kotlem a nechcete rušit plynovou přípojku, můžete jednoduše jen zvýšit level vaší kotelny výměnou starého kotle za účinnější, kondenzační.

 

Pro kondenzační kotle hovoří 3 hlavní důvody:

Úspora

Obyčejný kotel nasává vzduch pro spalování z venku a musí na jeho ohřátí použít část své energie. Kondenzační kotel ohřívá přívodní vzduch horkými spalinami přímo v prostoru komínu a využije tak veškerou svou energii.

Výkon

Oproti klasickým kotlům kondenzační kotle přizpůsobí svůj výkon potřebě domu. To znamená, že „šlapou na plyn“ podle toho jak je zapotřebí topit. Klasické kotle jedou vždy naplno, nebo nejedou vůbec.

Komfort

Ve spojení s prostorovým termostatem není zapotřebí do chodu kotle zasahovat. Majitel si jen určí svou ideální teplotu v místnosti. Kondenzační kotle navíc umí připravovat teplou vodu trojím způsobem. Přičemž každý způsob má své výhody.

  • v zásobníku, který stojí pod kotlem, což je vhodné pro rodiny pro svou větší zásobu teplé vody
  • v zásobníku který je součástí kotle, vhodnější pro úsporu místa
  • průtokovým ohřevem, ideální do bytů i domů pro extrémní úsporu místa

Kondenzační kotel je vhodný i pro systémy s podlahovým topením.