Vídeňské školení ROTEX

Ve vídeňském Rotex centru se konalo školení o tepelných čerpadlech a některých novinkách pro tento rok. Byl jsem jedním z přednášejících a musím říci, že to byla příjemná změna.

Školení byl určeno převážně obchodníkům, a protože část z nich byla naprosto netknuta znalostmi o tepelných čerpadlech, začali jsme od základů. Hlavní důraz jsem však kladl na správné navržení výkonu. Častým obchodnickým trikem se stává „podstřelení“ výkonu čerpadla. Tak se totiž dostanete s nabídkovou cenou pod všechny konkurenty ovšem při daleho vyšších nákladech na vytápění.

Snížený výkon čerpadla sebou přináší častější spouštění bivalentního elektrokotle, který chybějící teplo dodá. Celý smysl levné výroby tepla je pak pryč. Nejhorší na tom je, že zákazník si to vědomí až při došlé faktuře za elektřinu. Pokud si to tedy vůbec uvědomí.

Tepelná čerpadla HPSU Rotex jsme si šli i „ošahat“ naživo. V show roomu jsou funkční vzorky tepelných čerpadel a je tak možno si otestovat co je libo. Podmínkou je vrátit vše do původní polohy. Chvíli trvalo vrátit pokusně nastavený jazyk portugalštinu do nějakého známějšího jazyka, a tak jsem si zas procvičil číselné kódy nastavení.

Odpoledne pak přišla řada na novinky, kterými jsou u Rotex tepelná čerpadla země-voda a kombinovaná varianta tepelného čerpadla s kondenzačním plynovým kotlem. Obě novinky jsou zajímavé po technické stránce. Protože se jednalo o již zmíněné školení pro obchodníky, rozebírali jsme na závěr prodejní argumenty.

To odkryté na zdi je vnitřní jednotka HPSU Bibloc. Foto showroom.

To odkryté na zdi je vnitřní jednotka HPSU Bibloc. Foto showroom.

Pro mě to byl příjemně strávený den. Hodně jsem se dověděl s čím bojují obchodníci na trhu. Já teď většinu času teď trávím přímo na místech instalací a tak mě mnohdy některé věci míjí (zaplať pánbůh).

V Brně dne 12.2.2014

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *